5 listopada 2011

Matka wszystkich mydeł - mydło z Aleppo

Każdy komu bliska jest naturalna pielęgnacja ciała prędzej czy później tafia na mydło z Aleppo. Fenomen mydeł syryjskich polega na metodzie ich wytwarzania, która sięga prawie 2000 lat. Sposób wytwarzanie mydeł z Aleppo nie zmienił się przez wieki. Wiele źródeł podaje, że syryjskie Aleppo jest kolebką mydlanego rzemiosła. Wiele źródeł podaje także, że właśnie tam wynaleziono sposób na wytwarzanie naturalnego wodorotlenku (ługu) sodu, który jest niezbędny w przebiegu procesu zmydlania (saponifikacji). Naturalną sodę pozyskiwano ze słonych jezior oraz z popiołu rośliny zwanej soliród (Salicornia L.) porastającej zalewane okresowo słoną wodą wybrzeża mórz. Naturalną sodę poddawano działaniu świeżego gaszonego wapna i tak powstawał wodorotlenek sodu. (ług sodowy).
Mydło z Aleppo ma bardzo prosty skład. Do jego wyrobu używa się oliwy z oliwek, oleju z wawrzynu, wody oraz odrobiny ługu sodowego.

O ile oliwa z oliwek jest nam dobrze znana, to olej laurowy już nie.

Wawrzyn szlachetny (Laurus nobilis L.) zwany jest także laurem szlachetnym lub drzewem bobkowym. Laur szlachetny rośnie dziko na Półwyspie Bałkańskim i w Azji Mniejszej. Uprawia się go w wielu krajach na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Jest wiecznie zielonym krzewem lub niewielkim drzewem o czarnej korze.

Suszone, aromatyczne liście wawrzynu są od dawna powszechnie używaną na całym świecie przyprawą. Znano je już w starożytności, a średniowieczne uczty zaczynały się często od dania złożonego z gotowanych jabłek i fig, zapiekanych z liśćmi laurowymi. Dawne książki zielarskie zalecały wawrzyn jako środek wywołujący poty, silnie moczopędny, a także przeciw wszelkim zatruciom.

Obecnie surowcem leczniczym są liście wawrzynu (Folium Lauri), owocki wawrzynu (Fructus Lauri) oraz olej z owoców (Oleum Lauri).

Z liści wawrzynu pozyskuje się olejek eteryczny o właściwościach antyspetycznych, bakteriobójczych, przeciwbólowych i rozkurczowych. Ze świeżych owocków - ciemnobrunatnych, prawie czarnych jagód, tłoczy się olej (Oleum Lauri).

Mydło, które wytwarza się z dodatkiem oleju laurowego ma wszystkie właściwości tego oleju.

Ciekawy jest sam proces produkcji tego mydła. Mydło z Aleppo wyrabiane jest z tradycyjnych surowców, rzemieślniczymi metodami.

Stosuje się oliwę z oliwek jako główny składnik, który po zmieszaniu z ługiem (wodorotlenkiem) sodowym w ogromnych kotłach i gotowaniu w temperaturze 200°C całkowicie zamienia się w glicerynę i sól sodową. Tuż przed ostatecznym końcem zmydlania dodawany jest olej laurowy. Ług spuszcza się z kotła, a mieszaninę mydlaną tak długo przepłukuje się świeżą wodą, aż do zaniku ługu. Pozostawia się na noc, do całkowitego odparowania wody i wystudzenia. Pastę mydlaną rozprowadza się na podłożu w ogromych halach. Kiedy mydlana masa zaczyna zestalać się tnie się ją na kawałki. Każdy kawałek zostaje ostemplowany charakterystyczną pieczęcią. Na tym nie koniec. Tak przygotowane mydło układa się w wysokie kolumny w przewiewnych pomieszczeniach, gdzie schnie minimum 9 miesięcy. Mydło dojrzewa i twardnieje. Pod wpływem utleniania się kolor zmienia się z ciemnej zieleni, poprzez ochrę do beżowego piasku. Wewnątrz mydło ma zielony, niezmieniony kolor. Można po tym poznać jak długo mydło było suszone, jaki jest jego wiek.


Mydło z Aleppo można stosować do mycia twarzy i ciała, do mycia włosów i prania. Poleca się go do każdej skóry, suchej i tłustej, oraz tej z problemami takimi jak trądzik, egzemy i łuszczyca.

Dobre mydło z Aleppo ma jeszcze jedną cechę - w wodzie nie tonie, pływa. Sądzę, że to w myśl porzekadła: oliwa na wierzch wypływa.

Cena mydła zależna jest od zawartości oleju laurowego. Im go więcej tym mydło jest droższe.

Ogromny wybór mydeł z Aleppo znalazłam w Biolanderze.
Zapraszam na zakupy.
Z moim kodem rabatowym ep-0882 – 5 % taniej.
2 komentarze:

  1. Bianko, mam pytanie odnośnie zawartości oleju w mydle. Z różnych źródeł słyszałam (tudzież czytałam) dwie sprzeczne informacje. Czy mydło z większą zawartością oleju może wysuszać skórę czy też bardziej ją nawilży? sama mam 5%-8%. Będę wdzięczna za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja także spotkałam się z różnymi opiniami. Najczęściej używam mydła Alepii o zawartości 5 % oleju laurowego. Uważam, że jest uniwersalne. Niedawno skończyłam mydło 80 % oleju laurowego. Mam cerę mieszaną i oba dobrze u mnie się sprawdzają. Mydła te nie wysuszają mojej skóry. A może spróbuj mydła oliwkowego? Sama czysta oliwa. Oliwa z oliwek znana jest ze swoich nawilżąjących właściwości. Osobiście myśle, że za wyszuszenie skóry mogą odpowiadać inne składniki mydeł (może jakaś chemia). Najważniejsze, aby mydło było naturalne. Jeśli chodzi o olej laurowy stosowany jest w doligliwościach skórnych (rany, ropnie, łuszczyca, zapalenie mieszków włosowych, owrzodzenie żylakowe). Jeśli masz bardzo suchą skórę to z pewnością trzeba być rozważnym i ostrożnym. Stawiam na oliwkowe. Alep Excelence.

      Usuń

Zostaw ślad po sobie... Będzie mi miło przeczytać. Jeśli chcesz zapytać - pytaj. Chętnie odpowiem.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...