1 listopada 2011

Na dzień dobry - woda z gorzkiej pomarańczy

Kwiaty gorzkiej pomarańczy (Citrus aurantium L. ssp. amara syn. Citrus bigaradia Risso et Poit.) są w kosmetyce naturalnej jednym z najbardziej ekskluzywnych i poszukiwanych surowców. Pomarańcza gorzka rośnie dziko w południowo-wschodniej Azji, a uprawia się ją w wielu krajach o ciepłym klimacie. Główni plantatorzy znajdują się w Hiszpanii, RPA oraz na wyspach Morza Karaibskiego, zwłaszcza na Haiti.

Drzewo pomarańczowe mierzy ok. 10 m, ma białe kwiaty i dobrze znane nam owoce.

W lecznictwie i kosmetyce stosuje się zewnętrzną owocnię pomarańczy (Exocarpium Aurantii amari), niedojrzały owoc pomarańczy (Fructus Aurantii immaturus) oraz olejek z owocni, liści i kwiatów (Oleum Aurantii).

Zbierane ręcznie wczesną wiosną kwiaty, w początkowej fazie otwierania się pączków, poddaje się działaniu pary wodnej (destylacji), w wyniku, której powstaje woda kwiatowa (hydrolat) oraz jeden z najcenniejszych olejków eterycznych świata zwany neroli.


Olejek neroli (zwany także Bigarade) ma przede wszystkim znakomite działanie tonująco-uspokajające przy wszelkiego rodzaju napięciach nerwowych oraz zaburzeniach pracy serca. Jego zapach jest wyjątkowo piękny, ciepły, mocny i szlachetny. Różni się od zapachu olejku pomarańczowego (ze skórek) oraz tego z liści. Olejek neroli wchodzi w skład najlepszych wód kolonskich i perfum.

Neroli może być otrzymywane z kwiatów gorzkiej pomarańczy (Citrus Aurantium var. amara) lub słodkiej pomarańczy (Citrus Aurantium var. dulcis). Porównując, hydrolat z kwiatów słodkiej pomarańczy ma on mniej odurzający zapach od tego z kwiatów gorzkiej pomarańczy.
Wykorzystanie kwiatów pomarańczy w kosmetyce nie jest odkryciem naszych czasów.
Kwiaty pomarańczy stosowane były w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie w celach dekoracyjnych, a także do odświeżania i dezynfekcji pomieszczeń, do kąpieli i do namaszczania.

Ciekawa jest historia samej nazwy olejku neroli. Pochodzi ona od miejscowości Nerola we Włoszech. Żona jednego z książąt Neroli perfumowała tym olejkiem rękawiczki i dodawała go do kąpieli.
 Nie będę namawiała doużywania olejku neroli w aromaterapii. Sama także go nie stosuję z uwagi na wysoką cenę.
Pamiętacie pewnie, że po uzyskaniu olejku eterycznego pozostaje woda destylacyjna. I na niej się skoncentrujmy - na wodzie z kwiatu gorzkiej pomarańczy.

Działanie hydrolatu z kwiatów gorzkiej pomarańczy:
- działa antybakteryjnie i lekko ściągająco,
- reguluje pracę gruczołów łojowych i wydzielanie sebum,
- zmniejsza zaczerwienienie, wybroczyny, uszczelnia naczynka,
- działa łagodząco, antyzapalnie,
- działa antyoksydacyjnie,

- regeneruje, wspomaga walkę z przedwczesnymi zmarszczkami, chroniąc przed rozkładem kolagenu.
 
Woda ta ma jeszcze jedną zaletę - zapobiega tworzeniu się ciemnych plam na skórze.

Hydrolat z kwiatów pomarańczy polecany jest do cery tłustej, trądzikowej, naczynkowej, zaczerwienionej, wrażliwej, delikatnej i dojrzałej.

Wielokrotnie pisałam, że wody kwiatowe (hydrolaty) zastępują toniki. Trudno mi się zdecydować ,którą lubię bardziej. Czy tę różaną, czy tę z gorzkiej pomarańczy. Obie doskonale sprawdzają się w pielęgnacji mojej mieszanej cery. Stosuję więc obie zamiennie jako toniki na rozpoczęcie dnia. Zapach tej wody sprawia, że radośnie zaczynam dzień.

Decydując się na zakup wody w kwiatów gorzkiej pomarańczy ,
a także innych kosmetyków w Biolanderze
warto pamiętać o kodzie rabatowym ep-0882 !
Daje on 5 % zniżki!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie... Będzie mi miło przeczytać. Jeśli chcesz zapytać - pytaj. Chętnie odpowiem.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...