23 września 2011

Olejek geraniowy

Geranium należy do moich ulubionych olejków eterycznych. Nazywam go olejkiem kobiety dojrzałej. Każda kobieta powinna mieć takiego przyjaciela. Olejek ten dogłębnie oddziaływuje na emocje, pomocny jest przy wielu dolegliwościach i cudownie pachnie.
Zapach jest słodki, ziołowo-kwiatowy, ciepły i mocny, przypomina zapach różany. Z tego powodu geranium jest jedną z roślin najczęściej używanych w produkcji perfum. W kompozycjach zapachowych często zastępuje z godnością królową kwiatów. Olejek geraniowy destyluje się z roślin rodzaju Pelargonium. Najlepszy i stosowany w aromaterapii uzyskiwany jest w Pelargonium graveolens. Spotkać możemy także olejek uzyskany z Pelargonium asperum lub Pelargonium odorantissimum. Największe ilości roślin do produkcji olejku występują w Egipcie, w delcie Nilu. Cenione są także te z Francji, Algieru i wyspy Reunion.

Olejek geraniowy ma zadziwiające właściwości. Główne składniki olejku to geraniol i cytronellol. Pod wpływem geranium błyskawicznie znikają odmrożenia, a pielęgnowana nim skóra nabiera blasku. Właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe tego olejku są powszechnie znane. Z powodzeniem geranium sprawdzało się w okresach epidemii grypy.
Mniej znane są właściwości uspokajające i tonizujące tego olejku. Co ważniejsze, olejek ten jest istotnym czynnikiem w leczeniu endometriozy, skutecznie pomaga w problemach klimakterycznych. Reguluje krążenie krwi i gospodarkę płynami. Jest to doskonały środek drenujący żyły i naczynia limfatyczne. Tę właściwość wykorzystuje się w terapii cellulite. Łagodzi skutki cukrzycy, jest łagodnym diuretykiem. Zmniejsza napięcią nerwowe, depresje, neuralgie, stany lękowe. Właściwości antyseptyczne wykorzystuje się przy terapii przeziębień, grypy, kaszlu, kataru, a także przy infekcjach skóry, trądziku, egzemach i rozstępach skóry. Pamiętać musimy, że olejek ten stymuluje estrogen. Nie należy stosować go więc równocześnie z pigułkami antykoncepcyjnymi.

Geranium ma więc wiele zastosowań. Dzięki jego zachwycającemu, kwiatowemu zapachowi przyjemnie się go stosuje. To prawdziwa przyjemność dla ciała i duszy.

2 komentarze:

  1. ja w zeszły piątek zrobiłam masaz ciała na sucho, potem prysznic a później masaż olejem kokosowym z olejkiem geraniowym, ale przesadziłam z jego iloscią, bo dodałam z 20 kropel, czego efektem był intensywny zapach mojej skóry na dłuuuuuuuuuuuuuuuuugo po aplikacji :) a że poszłam potem do pracy to dziwnie sie czułam, jakbym była wielkim krzakiem wonnej róży :) i to prawda, że jego zapach powala i jest prawdziwym ukojeniem ps. a tak na marginesie: świetny blog!

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki :) Rzeczywiście ciut za dużo. Z olejkami trzeba uważać, jeśli chodzi o zapach i samo działanie.

    OdpowiedzUsuń

Zostaw ślad po sobie... Będzie mi miło przeczytać. Jeśli chcesz zapytać - pytaj. Chętnie odpowiem.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...