23 października 2011

Złote koszyczki rumianków - rumianek pospolity i rumian szlachetny

Rumianek pospolity (Matricaria recutita L., syn. Matricaria chamomilla L.) to prastara roślina lecznicza. W starożytnym Egipcie uważano ją za roślinę świętą i ze względu na żółte wnętrze koszyka czczono jako kwiat boga Słońca. Uchodził wtedy za uniwersalny lek. Do dzisiaj rumianek ma ugruntowaną pozycję w medycynie.
Ojczyzną rumianku pospolitego jest środkowa, wschodnia i południowa Europa, gdzie rośnie na skrajach pól i przy drogach.

Skuteczny jest w leczeniu ran, przeziębień, dolegliwości żołądkowych. Napar z rumianku działa nasennie i uspokajająco. Świeży rumianek pospolity roztacza specyficzny aromat, jakiego saszetka z suszonym rumiankiem nie wydziela prawie wcale.

Moc lecznicza rumianku to efekt współdziałania zawartych w nim substancji farmakologicznie czynnych. Dzięki zawartości olejku lotnego, a zwłaszcza zawartemu w nim bisabololowi, wyciągi z rumianku działają przeciwzapalnie. Obok bogatego zastosowania wewnętrznego, ten malutki koszyczek niesie moc dobroczynnego działania dla skóry. Najlepiej zbadane są antyseptyczne właściwości olejku eterycznego. Działa on przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Tę właściwość wykorzystuje się w leczeniu chorób skóry. Rumianek zastosowany zewnętrznie łagodzi podrażnienia skóry, przyspiesza gojenie ran i otarć. Jego działanie skierowane jest przeciwko paciorkowcom (streptokokom) i gronkowcom (stafylokokom). Nie zastąpiony jest przy leczeniu trądziku. Rumianek pospolity działa bardzo łagodnie. Z tego względu zalecany jest w pielęgnacji małych dzieci a nawet niemowląt.

Często możemy usłyszeć o uczuleniu na rumianek. Prawda to i fałsz. Zależy, o którym rumianku mówimy.

Rumianek pospolity rzadko wywołuje reakcje uczuleniowe. Powoduje je rumian polny (Anthemis arvensis). Niestety nader często rośliny te są mylone. Rumianek pospolity łatwo rozpoznać. Aromatyczne koszyczki rumianku pospolitego mają dno kwiatowe wewnątrz puste. Rumian polny dla odmiany jest bezwonny, o dnie wypełnionym rdzeniem.

Inną podobną rośliną braną za rumianek jest rumian szlachetny (Anthemis nobilis L., syn. Chamaemelum nobile L.) nazywany także rumiankiem rzymskim. Rośnie on dziko w południowej i zachodniej Europie. Jeśli pomylimy rumianek pospolity i rumianek rzymski nic złego się nie stanie. Ze względu na swoje właściwości ma on podobne wewnętrzne zastosowanie jak rumianek pospolity. Znazł on także szerokie zastosowanie w kosmetyce dzięki właściwościom gojącym, oczyszczającym i regenerującym.

Obie rośliny, a właściwie ich koszyczki kwiatowe, są surowcem do otrzymywania olejku eterycznego. Olejek rumianku rzymskiego jest jednak znacznie droższy i ma szerszy zakres działania od olejku z rumianku pospolitego. Olejek rumianku rzymskiego pomaga na depresje i bezsenność, stymuluje pamięć. Najszersze zastosowanie znalazł przy terapii schorzeń skóry pochodzenia infekcyjnego, alergicznego, pękaniu naczyń krwionośnych.

Wiemy, że jeśli z jakiejś rośliny uzyskaliśmy olejek eteryczny to mamy także wodę kwiatową (hydrolat).

W pielęgnacji cery tłustej i mieszanej nieoceniony będzie hydrolat rumiankowy firmy Argile Provence. Ja używam hydrolatów (wód kwiatowych) zamiast toników. Najczęściej przemywam nimi cerę, chodź nie tylko. Odrobinę dodaję do glinki. Z wody rumiankowej robię także okłady na zmęczone oczy. Nasączam płatki kosmetyczne, zamykam oczy i z takim kompresem odpoczywam 10-15 minut. Efekt ? Sami wypróbujcie!


Dobre, certyfikowane przez ECOCERT i Cosmebio hydrolaty do nabycia w Biolanderze.


Z moim kodem rabatowym ep-0882 – 5 % taniej! 


2 komentarze:

  1. rumianek uwielbiam na włosy, często robię z niego płukankę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja też bardzo lubię rumianek. Służy moim jasnym włosom.

    OdpowiedzUsuń

Zostaw ślad po sobie... Będzie mi miło przeczytać. Jeśli chcesz zapytać - pytaj. Chętnie odpowiem.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...