30 stycznia 2012

Ałun - naturalny dezodorant

Ałun jest minerałem, siarczanem potasowo-glinowym występującym naturalnie w przyrodzie. Inną nazwą tego minerału jest kalinit. Ałun powstaje w wyniku procesów powulkanicznych. Stanowi produkt wtórnych przeobrażeń skał bogatych w skalenie alkaliczne. Spotykany jest w postaci żył wśród skał łupkowych.
Minerał ten jest kruchy, przeświecający, szklisty, o barwie białej, szarej lub żółtawej. Dobrze rozpuszcza się w wodzie.

Występuje we Włoszech, USA, Australii, Azerbejdżanie (słynne ziemie ałunowe), Hiszpanii, Grecji, Francji, Syrii. Tyle geologiczno-geograficznych informacji o ałunie.
Zastosowanie w kosmetyce ałunu znane jest od starożytności. Pierwsze wzmianki o zastosowaniu ałunu jako środka neutralizującego zapach potu pochodzę ze starożytnych Chin i Egiptu.
Ałun nie zapobiega poceniu, nie blokuje gruczołów potowych. Nie działa tak jak antyperspirant czy bloker. Ałun ma takie właściwości, że użyty na skórę uniemożliwia rozwój bakterii rozkładających pot. Ałun nie jest tak skuteczny jak antyperspiranty czy blokery. Działa zupełnie inaczej. Pozwala skórze oddychać, nie blokując jej naturalnych, fizjologicznych procesów. Przy dłuższym stosowaniu zmienia zapach potu.
Używam ałunu już od kilku lat. Początki były trudne. Ałun przed aplikacją należy zwilżyć zimną wodą. Używa się go tak jak każdego innego sztyftu. Nie tworzy żadnego żelu. Tak naprawdę nie czuje się tego, że użyło się dezodorantu. Po zastosowaniu należy pozostawić ałun do wyschnięcia.
Ałun nie plami ubrań, nie pozostawia żółtych plam na białych bluzkach, ani białych śladów na czarnych ubraniach. Jest bezwonny. Opakowanie 60 g wystarczy na około jednego roku codziennego stosowania. Ałun jest więc bardzo wydajnym i ekonomicznym dezodorantem. I co najważniejsze naturalnym! Przestały dla mnie istnieć chemiczne dezodoranty. Wystarczy ałun.
Do ałunowego tematu jeszcze wrócę, gdyż jego kosmetyczne i zdrowotne działania i możliwości wykorzystania są dużo szersze.
Może zdarzyć się tak, że ałun spadnie nam na podłogę i potłucze się. Nie wyrzucajmy go. Jak wykorzystać pokruszony ałun napiszę wkrótce.
Ałun kupuję w Biolanderze
Zapraszam na zakupy
Z moim kodem rabatowym ep-0882 - 5 % taniej!


14 komentarzy:

  1. juz pare razy widziala ten dezodorant ale po twojej recenzji mamm zamiar go zdobyc tylko gdzie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na www.Biolander.com Warto zastosować kod rabatowy ep-0882 - 5 % taniej.

      Usuń
  2. czyli generalnie on niedziała tak jak chemiczne antyperspiranty?nie zabezpiecze przed poceniem?np w upały jak się psrawdza?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda. Antyperspitant blokuje wydzielanie potu. Ałun nie. Pocimy się. Tylko pot nie ma zapachu, bo ałun sprawia, że bakterie, które rozkładaja pot na skórze nie mają szans.

      Usuń
    2. Dobrze wiedziec, bo myślałam, że dzięki ałunowi człowiek w ogóle sie nie poci, a to chyba nie jest za dobrze:)(opiniemoje.blogspot.com))

      Usuń
  3. Słyszałam o tym "wynalazku" i nawet zastanawiałam się nad zakupem ale w koncu zrezygnowałam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak sie składa, że ten "wynalazek" jest baaaaaardzo wiekowy :) Wiem, że trudno przekonać się do naturalnej kosmetyki. Zdrowie jednak najważniejsze, a byc może rezygnacja z dezodorantów w których sa parabeny pozwoli chodź trochę zmniejszych ryzyko zachorowania na raka piersi. Polecam poprzedni post.

      Usuń
  4. ja się strasznie pocę, zwłaszcza w lato ;/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pewnie Twój organizm tego potrzebuje :) Nie walcz z nim.

      Usuń
  5. Witam,
    Pani Bianko proszę o radę. Męża 'przestawiam' na naturalne kosmetyki. Mydełka Aleppo polubił. Marsylskie to nasz numer 1 do mycia rąk. Teraz czas na dezodoranty ;) I mam dylemat jak aplikować ałun na stopy? Mąż musi koniecznie czegoś do stóp używać. I teraz pytanie czy lepiej ałunem w krysztale smarować stopy czy może lepiej rozpuścić w wodzie i używać z buteleczki z atomizerem? Czy taki rozpuszczony długo utrzymuje swoje właściwości? Myślę, że wersja w atomizerze będzie dokładniej aplikowana i wygodniejsza ale czy tak samo skuteczna? Bardzo mi zależy żeby zredukować mężowi ilość chemii w kosmetykach. Pozdrawiam serdecznie. Marta

    OdpowiedzUsuń
  6. Witam Pani Marto, wszystko zależy co komu wygodniej stosować. Stopy można przetrzeć wilgotnym ałunem w krysztale. W atonizerze tez się sprawdzi. Nie wiem czy Pani zwróciła uwage na ałun w pudrze. Może to będzie najwygodniejsz aforma stosowania ałunu dla Pani męża? Puder jest bardzo delikatny, wystrczy, aby odrobinę posypać na dłonie i potem wetrzeć w stopy (tak jak zasypkę). Jeśli popatrzy Pani na zdjęcia do tego postu to na ostatnim jest ałun w pudrze (leży opakowanie). Użyty w atonizerze zawsze prze chwilę musi wyschnąc. A tak na upudrowane stopy bez problemu można założyć skarpetki. Prosze to zorważyć. Jeśli będe mogła pomóc chętnie odpowiem na pytania (naturalna-bianka@o2.pl) Mydlo marylskie także bardzo lubię. Tanie i skuteczne. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  7. Jak to jest z tym ałunem? Używam od zaledwie paru dni, ale trochę nie zadowala mnie jego skuteczność. To znaczy nie przeszkadza mi, że organizm nadal się poci (to jest dobre), ale ałun nie do końca blokuje zapach potu, co mi przeszkadza (pracuję z ludźmi, nie chodzi o świeżość 24-godzinną, ale po prostu, żeby "nie śmierdzieć"). Nie wiem, czy aplikuję go za mało, czy może na działanie trzeba poczekać, bo zacznie zmieniać zapach potu, tak jak piszesz, czy używać kilkakrotnie w ciągu dnia, zwłaszcza teraz zimą (wiadomo - kurtki, warstwy ubrań itd)., zresztą teraz to z antyperspirantami też miałam podobny problem, może powinnam kupić jednak bloker.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mój organizm przestawiał się ponad pół roku. Nie zniechęcaj się tak szybko.

      Usuń
  8. Czyli na pocenie nie pomaga?

    OdpowiedzUsuń

Zostaw ślad po sobie... Będzie mi miło przeczytać. Jeśli chcesz zapytać - pytaj. Chętnie odpowiem.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...