17 grudnia 2011

Kosmetyki naturalne - cóż to takiego ?

Od kilku lat obserwuje się coraz większe zainteresowanie kosmetykami naturalnymi. Niemal każda firma opracowała tzw. linię naturalną. Producenci traktują ekotrend jako modę.
Kierując się zyskiem starają się „wspasować” swoje produkty w potrzeby rynku. Określenie „naturalny” jest świadomie przez nich nadużywane.
Samo słowo „naturalny” w nazwie kosmetyku nie gwarantuje, że nie ma w nim konserwantów, substancji chemicznych czy sztucznych barwników. Dlaczego każdy może na swoim kosmetyku napisać, że jest „naturalny”? Z jednej prostej przyczyny. Brak jest uregulowań prawnych dotyczących kosmetyków naturalnych. Przez prawo kosmetyk naturalny traktowany jest tak jak każdy inny. Nawet preparat z niewielką ilością naturalnych składników może być nazwany naturalnym. Na szczęście ma się to zmienić.
Od roku 2012 każdy kosmetyk naturalny będzie musiał posiadać certyfikat potwierdzający jego rzeczywiście naturalny skład.

Prawdziwe naturalne kosmetyki posiadają certyfikaty. Są one źródłem wiarygodności dla kupującego na temat naturalnego charakteru produktu. Istnieje wiele instytucji certyfikujących. Przywykliśmy już do Ecocert, Cosmebio, BDIH, Demeter.

A tymczasem.....

                             .... czytajmy etykiety!

Kosmetyk naturalny przede wszystkim na swojej etykiecie będzie miał skład INCI. Czytając skład produktu warto wiedzieć, że składniki podawane są w kolejności od tego którego jest najwięcej.

Wystrzegajmy się produktów „naturalnych”, które zawierają syntetyczne dodatki takie jak: parafina, oleje mineralne, silikon, fragrance, perfume.

Unikajmy kosmetyków z syntetycznymi konserwantami. Należą one do najczęstszych alergenów i pogarszają samopoczucie.

Na opakowaniach kosmetyków często widnieje „no parabens”. To jeden z elementów mody na naturalne kosmetyki. Parabeny, nigapiny czy aseptyny należą do najbezpieczniejszych konserwantów dla człowieka. Szybko ulegają przemianie w skórze, za sprawą naturalnych enzymów i usuwane są z organizmu.

Pisząc o naturalnych kosmetykach trzeba jasno sobie powiedzieć, że z reguły nie pachną tak pięknie jak kosmetyki konwencjonalne. Może się zdarzyć, że nie będą lepsze od tych syntetycznych. Dlaczego wieć warto wybierać kosmetyki naturalne?

Ekokosmetyki mają niewątpliwy atut: upiększają i pielęgnują za pomocą substancji naturalnych, przyjaznych dla skóry i środowiska, sprzyjających zdrowiu. Stosując kosmetyki naturalne trzeba być cierpliwym. Żaden krem nie wygładzi zmarszczek natychmiast. Włosy nie odzyskają blasku po dwóch myciach. Kosmetyk syntetyczny to potrafi.

Na koniec krótka charakterystyka kosmetyku naturalnego.

Kosmetyk naturalny zawiera:

  1. Oleje roślinne zamiast chemicznych.
  2. Emulgatory roślinne
  3. Naturalne olejki eteryczne
  4. Naturalne konserwanty

Ja wybieram zdrowie i urodę w zgodzie z naturą i kosmetyki naturalne. A Wy? Sami zdecydujcie.

Mam także mój ulubiony sklep z naturalnymi kosmetykami.


Jeśli macie ochotę na zakupy w Biolanderze,
 warto skorzystać z mojego
kodu rabatowego ep-0882 daje 5 % rabatu!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie... Będzie mi miło przeczytać. Jeśli chcesz zapytać - pytaj. Chętnie odpowiem.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...