20 lutego 2012

O eukaliptusie raz jeszcze ...

Australia to kontynent eukaliptusów. Do rodzaju Eucalyptus należy trzy czwarte wszystkich rosnących tam drzew leśnych. Australia i Tasmania to rodzinne strony tych drzew, w środowisku naturalnym nie spotkamy ich nigdzie na świecie. Istnieje około 600 gatunków eukaliptusów. Te drzewa rosną bardzo szybko (4-6 metrów rocznie). Największy z eukaliptusów, eukaliptus królewski (Eucalyptus regnans) osiąga 120 metrów wysokości.


Dla pierwotnych mieszkańców Australii, aborygenów, liście eukaliptusa były panaceum na wszystkie choroby. Używali ich do leczenia ran i oparzeń, chorób zakaźnych, astmy a nawet malarii. Eukaliptus do rozwoju potrzebuje bardzo dużo wody. Nazywany bywa nieładnie drzewem malarycznym. Obsadzano bowiem tymi drzewami moczary i bagna, aby je osuszyć i przez to ograniczyć miejsca rozwoju komarów przenoszących malarię.
Do celów medycznych wykorzystywany jest głównie eukaliptus gałkowy (Eucalyptus globulus). Liście na młodych pędach i drzewach są okrągłe, szarozielononiebieskie z wierzchu, a na spodzie białe. Liście starszych drzew są długie i lancetowate, skórzaste i ciemnozielone.
Do celów farmakologicznych zbiera się tylko starsze, twarde i lancetowate liście eukaliptusów. Najpierw się je suszy, a potem poddaje destylacji z parą wodną, aby uzyskać olejek eukaliptusowy (Oleum eucalypti). Ze 100 kg liści otrzymuje się około 2 litrów olejku eukaliptusowego.Głównymi składnikami olejku są: cyneol, cymen, pinen, limonen, kamfen i geraniol. Olejek eukaliptusowy o wysokim stężeniu 1,8-cyneolu pobierany jest głównie przez płuca. W nich przejawia swoje działanie. Hamuje namnażanie się drobnoustrojów chorobotwórczych i rozluźnia zgęstniały śluz, ułatwiając tym samym jego odksztuszanie. Likwiduje skurcze w obrębie oskrzeli i uśmierza ich podrażnienie. Działanie przeciwzapalne potwierdziły liczne badania.


Olejek eukaliptusowy pobudza receptory zimna, wywołując na skórze i śluzówce uczucie chłodu. Można dzięki temu łatwiej i głębiej oddychać. Zastosowany zewnętrzenie olejek eukaliptusowy pobudza miejscowo przepływ krwi i mięśniach i stawach. Ma także właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Z tego powodu jest niezastąpiony w okresach zachorowań na przeziębienia. Zastosowany w kominku aromaterapeutycznym niszczy drobnoustroje chorobotwórcze znajdujące się w pomieszczeniach.
Badania wykazały także, że mieszanina olejków lotnych uzyskanych z mięty pieprzowej i eukaliptusa podwyższa sprawność umysłową oraz zdolność do skupienia się. Odpręża także fizycznie i psychicznie. Olejek eukaliptusowy przyspiesza regenerację tkanki płucnej i aktywuje czerwone krwinki, polepszając zaopatrzenie komórek w tlen.
Warto mieć w domu olejek eukaliptusowy. Zbliża się wiosna, a z nią częściej zapadamy na infekcje dróg oddechowych.
Warto korzystać z olejku w kominku aromaterapeutyczny. Olejek ten doskonały jest także do masażu sforsowanych i bolących mięśni. Oczywiście pamiętajmy, że należy stosować go w rozcieńczeniu olejem bazowym. Dobrym będzie np. olejek ze słodkich migdałów Alepii. Olejek eukaliptusowy zadomowił się u mnie na dobre. Od jesieni praktycznie się z nim nie rozstaję. Potrzebuję go naprawdę dużo. Mała buteleczka 10 ml szybko staje się pusta. Dlatego kupuję olejek eukaliptusowy w dużym opakowaniu. W Biolanderze znalazłam olejek w butelce o pojemności 110 ml. Ma go w ofercie Alepia. To coś dla mnie ! Myślę, że nigdzie nie znajdziecie dobrej jakości olejku w tak korzystnej cenie.
Korzystając z olejków eterycznych należy pamiętać o bezpieczeństwie ich stosowania.


Dla przypomnienia Dekalog aromaterapii.


Zapraszam na zakupy do Biolandera!
Z moim kodem rabatowym ep-0882 – 5 % taniej!


5 komentarzy:

 1. a jaka cena takiego olejku w tej duzej wersji 110 ml?

  OdpowiedzUsuń
 2. Monico, 49 zł - minus rabat 5 % ep-0882 - czyli za 10 ml 4,20 zł. Taniej nie znajdziesz :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam jego zapach. Pamiętam, że gdy byłam mała i chora, mama smarowała mi maścią eukaliptusową płuca. Choroba przechodziła. A mi do dziś ten zapach kojarzy się dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wczoraj sama zastosowałam się do własnych rad :) Kominek, masaż, herbatka lipowa i sen. Rana było już dobrze. Infekcja została zduszona w zarodku.

  OdpowiedzUsuń
 5. wow masz ten olejek! Ale ci fajnie ja tez sobie go kupie ale na jesień dopiero bo uwielbiam działanie tej rośliny.

  OdpowiedzUsuń

Zostaw ślad po sobie... Będzie mi miło przeczytać. Jeśli chcesz zapytać - pytaj. Chętnie odpowiem.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...