Aromaterapia, zwana też czasami popularnie i błędnie „leczeniem zapachami”, wykorzystuje w zabiegach terapeutycznych i kosmetycznych pachnące naturalne olejki eteryczne, pozyskiwane z roślin. Oddziaływanie bodźców zapachowych na psychikę jest tylko jednym z elementów terapii, gdyż naturalne olejki eteryczne, będące wieloskładnikowymi mieszankami związków chemicznych biologicznie czynnych, w czasie zabiegów aromaterapeutycznych dostają się do organizmu i oddziałują leczniczo, podobnie jak preparaty ziołowe.
Aromaterapia jest metodą naturalnej medycyny i kosmetyki, w której stosuje się naturalne olejki eteryczne z roślin, wprowadzane do organizmu przez drogi oddechowe (wąchanie, wdychanie, inhalacje) lub przez skórę (masaż, kapiel, kompres, kosmetyk).
DEKALOG AROMATERAPII
1. Używaj tych olejków i mieszanek olejków, których zapach najbardziej Ci odpowiada.
2. Przygotowując mieszankę, nie mieszaj ze sobą więcej niż 5 olejków eterycznych. I tak każdy z nich zawiera wielkie bogactwo cennych składników.
3. Nie stosuj większych dawek olejków niż jest to wskazane: 5–10 kropli w kominku aromaterapeutycznym, 10–15 kropli do kąpieli w wannie, 15–30 kropli w 50 ml oleju roślinnego do masażu.
4. Nie stosuj olejków eterycznych doustnie.
5. Nie stosuj nierozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę. Do masażu rozpuszczaj je w tzw. nośniku, którym powinien być naturalny olej roślinny.
6. Przed pierwszym zabiegiem aromaterapeutycznym wykonaj test uczuleniowy. Kroplę olejku lub mieszanki rozpuść w łyżce oleju roślinnego i wetrzyj za uchem albo na mostku. Jeżeli w ciągu 12 godzin nie pojawi się czerwony odczyn, wypryski, podrażnienie lub swędzenie, olejek możesz stosować.
7. Nie łącz kąpieli aromaterapeutycznej z myciem ciała w płynach pianotwórczych. Zanurz się w ciepłej kąpieli przynajmniej na 15 minut i poddaj się relaksowi.
8. Pamiętaj o ogólnych przeciwwskazaniach. W przypadku ciąży, uczulenia, wieku dziecięcego, wystawiania skóry na promienie UV stosuj się do zaleceń aromaterapeuty.
9.Stosuj tylko olejki eteryczne wysokiej jakości.
10. Stosuj olejki eteryczne z przekonaniem o ich leczniczych właściwościach, czerpiąc przyjemność z piękna ich zapachów.
Źródło: Iwona Konopacka-Brud, Władysław Stanisław Brud, Aromaterapia dla każdego,
Studio Astropsychologii 2009
dekalog fajny i pomocny:)
OdpowiedzUsuń