3 lutego 2012

Lekcja geografii - Mali

Zastanawiacie się czasami jak powstają kosmetyki, których używacie? Jakie surowce wykorzystano, w jakim zakątku świata rosły rośliny zawarte w Waszych kosmetykach, kto je dla Was zebrał?
Ja myślę o tych kwestiach, staram się być świadomym konsumentem. Chciałabym w jednym z następnych postów opowiedzieć o maśle karite. Być może masło karite (shea)znajdziecie w używanych przez siebie kremach, szamponach, pomadkach. Aby docenić ten surowiec trzeba poznać ludzi, którzy go wytwarzają; roślinę, z której powstaje i sposób jego wytwarzania.
Masło karite pozyskiwane jest z drzew o nazwie masłosz. Spotkamy je w głównie w Afryce Zachodniej. A jeśli mówimy o Afryce Zachodniej to musimy zwrócić uwagę na kraj o nazwie Mali. O tym kraju chciałabym Wam opowiedzieć.
Mali jest dużym państwem położonym w Afryce Zachodniej, na styku Sahary i Sahelu.Tak jak wiele krajów Afryki, Mali było dawniej kolonią. Obszar państwa wchodził w skład Francuskiej Afryki Zachodniej. Kraj uzyskał niepodległość w roku 1960. Nazwa kraju pochodzi od przed kolonialnego Imperium Mali, które powstało w XIII wieku. W czasie swojego największego rozkwitu sięgało po Atlantyk. Obecnie Mali nie ma dostępu do morza. Obszar tego kraju jest 4 razy większy od Polski. Mali składa się z dwóch części – dużej północnej i małej południowej wysuniętej w kierunku zachodnim. Kraj podzielony jest na osiem regionów. Północną część kraju (Region Timbuktu i Kidal) zajmuje pustynia. Z tego względu nie ma tam miast, a jedynie małe osady. Reszta kraju to sawanny. Przez całe Mali z zachodu na wschód płynie rzeka Niger i to właśnie w pobliżu niej znajduje się większość dużych miast. Niger jest także jednym ze sposobów przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi miastami.
Mali posiada monotonną rzeźbę terenu. Większość jego powierzchni stanowią wyżynne równiny. Tylko w regionie Mopti teren jest stosunkowo górzysty. Najwyższy szczyt to Hombori Tondo (1155 m n.p.m). Najbardziej charakterystycznym miejscem tego regionu jest uskok Bandiagara. Środkowa część kraju to Kotlina Środkowego Nigru, będąca zarazem aluwialną doliną rzeki Niger. Wschodnia cześć kraju pokryta jest wydmami.
Mali ma wyraźny, strefowy układ zmieniających się z południa na północ warunków klimatycznych. Na północy mamy klimat zwrotnikowy. Suchy i wybitnie suchy klimat zwrotnikowy zaczyna się mniej więcej w rejonie Timbuktu. Opady są tutaj bardzo niskie (200 mm rocznie). Północna cześć kraju cechuje się nawet kilkuletnimi okresami bezdeszczowymi. W tej części kraju nie ma stale płynących rzek. Południe kraju cechuje klimat podrównikowy, w wyraźną porą deszczową, trwającą od maja do października. W środkowej części kraju pora deszczowa skraca się do kilku tygodni.
Warunki klimatyczne determinują świat roślin. Południe kraju porośnięte jest trawiastą sawanną z baobabami, akacjami, drzewami masłowymi, tamaryndowcami. Im dalej na północ tym roślinność staje się uboższa i w końcu zanika przechodząc w piaszczystą pustynię.


Świat zwierząt Mali jest bardzo wyniszczony. Rzadko spotyka się słonie, żyrafy i bawoły. Wielkie koty są także rzadkością. Świat ptaków jest bardziej bogaty. W Mali zimują nasze bociany!
Podstawą gospodarki Mali jest rolnictwo i koczownicza hodowla bydła. Mali należy do najbiedniejszych krajów świata. Rolnictwo zatrudnia 80% zawodowo czynnych. Pola uprawne skoncentrowane w dolinach Nigru i Senegalu. Mali jest drugim na świecie producentem masła karite (po Nigerii). Uprawia się proso i sorgo, kukurydzę, ryż, maniok, bawełnę i orzeszki ziemne.
Duże znaczenie, zwłaszcza na obszarach półsuchych, ma hodowla owiec i kóz, bydła, osłów i wielbłądów. Mali jest trzecim na świecie producentem mleka wielbłądziego po Arabii Saudyjskiej i Sudanie. W Mali rozwinięte jest rzemiosło głównie tkactwo i garncarstwo.
Przemysł w Mali nie jest rozwinięty z powodu braku odpowiedniej infrastruktury. Nie eksploatuje się odkrytych złóż boksytów, diamentów, rud miedzi, żelaza, manganu i uranu. Przemysł przetwórczy ograniczony jest do zakładów przemysłu włókienniczego, spożywczego, cementowni i zakładów metalowych.


Mali zamieszkują główni ludy Mande, Gur i Fulanie; na Saharze — Tuaregowie i Arabowie. 90% ludności stanowią muzułmanie, 9% — animiści, resztę — chrześcijanie. Przyrost naturalny wynosi 32,9‰ (dane z roku 2006). Przeciętna długość trwania życia mężczyzn wynosi 47 lat, dla kobiet — 51 lat.

Stolicą kraju jest Bamako. Innymi znanymi miastami są: Mopti, Djenne, Timbuktu. Nie wiem czy kiedykolwiek będę miała okazję odwiedzić ten kraj. Przypuszczam, że nie, tak jak większość z nas.
Jeśli przeczytaliście ten post do końca – gratuluję. Nie była to łatwa lekcja. Klasówki nie będzie. Lubię wiedzieć skąd pochodzą surowce stosowane w kosmetykach. Bogactwem Mali są drzewa masłowe i pozyskiwane z nich masło karite. I już wkrótce więcej na ten temat u mnie przeczytacie.

4 komentarze:

  1. bardzo to ciekawe, dobrnęłam bezproblemowo :) Właśnie mam masło z TBS z masłem karite :) Ty to umiesz trafić w moje potrzeby informacyjne :))) czekam na kolejne informacje, ciekawa jestem jakw ygląda takie drzewo masłowe i jak się produkuje takie masło....:)

    OdpowiedzUsuń
  2. fajnie, że o tym napisałaś. W sumie dużo z nas korzysta z kosmetyków nie zastanawiając się nawet dzięki komu ma je w swojej łazience . ja też czekam na więcej informacji z chęcią poczytam :))

    OdpowiedzUsuń
  3. Załatwione :) Będzie mam nadzieję ciekawy dla Was dziewczyny post.

    OdpowiedzUsuń

Zostaw ślad po sobie... Będzie mi miło przeczytać. Jeśli chcesz zapytać - pytaj. Chętnie odpowiem.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...