21 października 2011

Krótka historia mydła

Nie zastanawiamy się jaką historię ma ta mała kostka mydła, której wielokrotnie używamy w ciągu dnia. Mydło po prostu jest. I było. Jego historia jest tak długa jak historia człowieka. Ginie gdzieś w mrokach dziejów.
Nie powiem Wam ile mydło ma lat. Piewsze mydła z pewnością różniły się od tego, którego używamy obecnie.

Francuskie słowo savon , angielskie soap pochodzą od celtyckiego lub celtyckogermańskiego słowa sapo. Oznaczało ono substancję do mycia.

Podstawowymi składnikami starożytnego mydła był łój zwierzęcy oraz popiół uzyskiwany ze spalonych specjalnie dobranych roślin o właściwościach czyszczących (np. piołun).

Rzymski pisarz, uczony i historyk, badacz przyrody i geograf, Pliniusz Starszy, twierdził, że zamieszkujący obecne tereny Francji Galowie używali popiołu bukowego. Dzięki niemu rozjaśniali włosy. Mydło służyło do mycia rąk, włosów i prania.

Według rzymskiej legendy mydło (łac. sapo) wzięło nazwę od góry Sapo, na której odbywały się obrzędy sakralne. Na górze tej składano ofiary bogom ze zwierząt. Kobiety piorące nad Tybrem odkryły, że spływająca z deszczem ze stoku mieszanina stopionego łoju zwierzęcego, popiołu i gliny nadaje się do prania.

W starożytnej Grecji i Rzymie do mycia używano oliwy z oliwek. Smarowano nią ciało, a następnie nacierano piaskiem. Oliwa wiązała ziarnka piasku w błoto, które zeskrobywano wraz z brudem i startym naskórkiem specjalnymi skrobaczkami z brązu lub kości. Później zażywano opłukującej kąpieli w ciepłej lub zimnej wodzie.

Starożytni Egipcjanie używali do mycia wody z roztworem sody.

Fenicjanie natomiast stosowali do mycia mieszaninę tłuszczu koziego i popiołu z roślin. Trudnili się oni kupiectwem i z tego powodu ich wynalazek szybko rozpowszechnił się po świecie. To właśnie im przypisuje się wynalezienie mydła. Pierwsze „twarde” mydła powstały na Środkowym Wschodzie około roku 800 naszej ery. Do kręgu kultury europejskiej wprowadzili je Arabowie. Dzięki kontaktom handlowym z arabskimi kupcami oraz wyprawom krzyżowym mydło trafiło do bogatych miast ówczesnej Europy, Marsylii i Wenecji. Pierwsze europejskie mydlarnie powtały właśnie w tych miastach. Mydlanym potentatem stała się jednak Hiszpania. Znajomość technologii wytwarzania mydła zawdzięczali Hiszpanie panowaniu Arabów na Półwyspie Iberyjskim. Nie bez znaczenia było także geograficzne położenie Hiszpanii zapewniające jej dostęp do najlepszych surowców naturalnych (m.in. sody z roślin morskich).

Pierwsze mydlarnie w Polsce powstały w XIV wieku. Mydła wyrabiano z glinki, ługu, kwasu z kiszonej kapusty.

Mydło było bardzo drogim i luksusowym towarem.

Dopiero wynalazek Nicolasa Leblanca - „sztuczna soda” - sprawił, że mydło stało się tańsze w produkcji i przez to powszechnie dostępne. Wiek XIX przynoszący dalszy postęp techniczny sprawił, że mydło można już było wytwarzać z chemicznych surowców zamiast tych naturalnych. Kolejne stulecie – wiek XX – przyniósł wynalezienie detergentu. Produkcja mydła stała się więc całkowicie niezależna od surowców naturalnych. Wydawać by się mogło, że to koniec naturalnego mydła.
Moda na zdrowy tryb życia i kosmetyki ekologiczne sprawiła, że do łask wraca produkcja mydeł metodami tradycyjnymi, z naturalnych surowców.W Biolanderze znalazłam prawdziwy mydlany raj! Wiele z dostępnych tutaj mydeł w mojej dwuletniej przygodzie z Biolanderem już wypróbowałam. Z czasem spróbuję je Wam przybliżyć.
A teraz zapraszam na zakupy. Mydła są szczegółowo opisane. Każdy znajdzie odpowiednie dla siebie!  

Każde mydło z moim kodem rabatowym ep-0882 – 5 % taniej!

2 komentarze:

  1. Całe szczęście, że jest tak duży wybór mydeł naturalnych obecnie! Drogą dedukcji można było by się domyślić czemu Arabowie pierwsi wpadli na taki pomysł jak mydło. W końcu w ich kulturze czystość nawet ta fizyczna - cielesna jest bardzo istotna!!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam, bardzo ciekawe i wartościowe informacje. Warto sięgać po łatwo dostępne technologie, skutecznych, wypróbowanych przez tysiąclecia i bezpiecznych produktów. Trafne motto, wskazuje na nieprzypadkowość organizacji świata... Może warto sięgnąć dalej w tym kierunku?
    Warto sprawdzić, zapraszam:
    https://czyzdrowiejestnajwazniejsze.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Zostaw ślad po sobie... Będzie mi miło przeczytać. Jeśli chcesz zapytać - pytaj. Chętnie odpowiem.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...