11 października 2011

Na zdrowie - cytryna

Zabiegi aromaterapeutyczne służą zdrowiu, urodzie i komfortowi życia.
Liczba olejków stosowanych w aromaterapii jest bardzo duża. Doświadczonemu aromaterapeucie 52 olejki powinny dać możliwość szerokiego wyboru. Najcześciej wykorzystujemy ich znacznie mniej. Taki podstawowy zestaw to 30 olejków.Cytrynę zwyczajną (Citrus limonum) doskonale wszyscy dobrze znamy. Olejek cytrynowy (oleum Citri) otrzymuje się z owoców drzewa cytrynowego pochodzącego z Azji południowo-wschodniej. Na początku wieku XII zaczęto uprawiać cytryny w Persji i Palestynie, a następnie we wszystkich krajach basenu Morza Śródziemnego. Duże plantacje znajdują się w Brazylii, Argentynie oraz USA (Floryda, Kalifornia).
Olejek otrzymuje się przez wyciskanie skórek owoców. Gorszej jakości olejek uzyskuje się poprzez destylację z parą wodną skórek pozostałych po wyciśnięciu soku.

W aromaterapii używa się wyłącznie olejku wyciskanego ze skórek. Właściwości antyseptyczne olejku wykorzystywane są przy infekcjach gardła i przeziębieniach. Wzmacnia on siły obronne organizmu, drażni błonę śluzową oskrzeli, wzmaga wydzielanie śluzu, rozrzedza wydzielinę. Działa słabo wykrztuśnie i przeciwdrobnoustrojowo. Olejek cytrynowy działa tonizująco na układ limfatyczny i pobudzająco na układ trawienny. Obniża ciśnienie krwi, łagodzi stany lękowe i ociężałość umysłową.


Dzięki efektowi synergicznemu* cytryna jest wyjątkowo przydatna w mieszankach, a jej walory zapachowe i smakowe czynią ją wręcz niezastąpioną. Olejek cytrynowy ma podstawowe znaczenie w aromaterapii.

Włoski domowy sposób zaleca, aby do połowy szklanki oliwy wlać 20 kropli olejku cytrynowego i natrzeć klatkę piersiową, plecy i szyję. Potem należy się ciepło otulić i wygrzać w łóżku. Aktywne składniki zawarte w olejku cytrynowym oraz oliwie będą wnikały przez rozgrzaną skórę do krwioobiegu zwalczając chorobę.

Uwaga! Olejku cytrynowego nie stosujemy przed wyjściem na słońce lub przed zastosowaniem lampy z promieniami UV!


*Synergizm jest to zjawisko wzajemnego wzmocnienia działania kilku substancji wtedy, gdy występują razem w danym środowisku.

A oto kilka innych przykładów na zastosowanie olejku cytrynowego:


Zestaw I – na nadciśnienie (na tle nerkowym)

olejek cytrynowy - 3 krople
olejek lawendowy – 2 krople
olejek majerankowy – 2 krople
olejek ylangowy - 2 krople
olejek melisowy – 1 kropla

Mieszankę tę stosujemy do masażu przygotowaną w oleju bazowym (np. ze słodkich migdałów) w ilości 5 kropli na 5 ml oleju bazowego.

Zestaw II – przy zatrzymaniu płynów i otyłości

olejek geraniowy – 3 krople
olejek cytrynowy – 3 krople
olejek jałowcowy – 2 krople
olejek mięty pieprzowej – 1 krople
olejek rozmarynowy – 1 kropla

Mieszankę tę można stosować do masażu ciała oraz do wieczornej kąpieli.

Zestaw III – na otyłość i nadciśnienie

olejek jałowcowy – 5 kropli
olejek cytrynowy – 5 kropli
olejek cyprysowy – 5 kropli

Mieszanka do wykorzystania w kąpieli aromaterapeutycznej.

Zestaw IV – na koncentację

olejek mięty pieprzowej – 5 kropli
olejek rozmarynowy – 3 krople
olejek cytrynowy – 2 krople

Zestaw V – na zmęczenie fizyczne i umysłowe

olejek rozmarynowy – 5 kropli
olejek cytrynowy – 3 krople
olejek ylangowy – 2 krople

Obie mieszanki, na koncentację oraz na zmęczenie fizyczne i umysłowe wspaniale nadają się do kominka aromaterapeutycznego.Kąpiel aromaterapeutyczna

Do kąpieli aromaterapeutycznej mieszankę olejków wlewa się na powierzchnię ciepłej wody w wannie. W przypadku suchej skóry olejki można zmieszać z 2 łyżkami oleju ze słodkich migdałów. Całe ciało należy zanurzyć w kąpieli na 15-30 minut. Kąpieli aromaterapeutycznej nie powinno łaczyć się z myciem ciała (warto to uczynić wcześniej).
Do pełnej kąpieli stosuje się około 10-15 kropli mieszanki olejków na typową wannę wody.


Masaż aromaterapeutyczny

Masaż aromaterapeutyczny wykonuje się z użyciem roztworów olejków eterycznych w olejach roślinnych. W aromaterapii zaleca stosowanie się bezwonnych, kosmetycznych olejów roślinnych: oleju z nasion winogron oraz oleju ze słodkich migdałów. Można wzbogacić te oleje olejem z awokado, jojoba, z pestek moreli. Istotne jest, aby oleje wykorzystywane do masażu nie zawierały konserwantów.

Masujemy zawsze techniką "głaskania", w kierunku do serca. W warunkach domowych trudno wykonać masaż całego ciała. Bez problemu uda się za to wykonać masaż miejscowy np. bolących mięśni, stawów czy pleców.

Roztwory do masażu przyrządza się każdorazowo przed zabiegiem. Na jeden masaż potrzebujemy około 10 ml roztworu (łyżka stołowa) zawierającego 2-5 kropli mieszaniny olejków.

Wąchajmy, masujmy, zażywajmy aromaterapeutycznych kąpieli – dla relaksu i zdrowia.

Dobrej jakości olejki do nabycia w Biolanderze.


Z moim kodem rabatowym ep-0882 – 5 % taniej!

Dla przypomnienia – Dekalog aromaterapii.

1 komentarz:

  1. Cytrynę uwielbiam! Mogę jeść samą ale ostatnimi czasy zaobserwowałam objaw uczuleniowy na cytrusy. Wielka szkoda bo lubię te owoce.

    OdpowiedzUsuń

Zostaw ślad po sobie... Będzie mi miło przeczytać. Jeśli chcesz zapytać - pytaj. Chętnie odpowiem.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...