14 października 2011

Tajemniczy olejek ravintsara

Olejki eteryczne są znane i używane od najdawniejszych czasów do pielęgnacji urody i zachowania zdrowia. Wśród wielu różnych zastosowań najważniejsze były działania terapeutyczne.


Do mniej znanych olejków eterycznych należy olejek ravintsara (chemiotyp* 1,8-cineole). Jest on wytwarzany wyłącznie z rosnącego na Madagaskarze drzewa o malgaskiej nazwie ravintsara. Nazwa ta oznacza „drzewo o dobrych liściach”. Cynamonowiec kamforowy (Cinnamomum camphora) przypomina kształtem wawrzyn. Obfite kwiaty mają barwę białą z odcieniem zielonkawym. Malgasze uzyskują z tej rośliny wiele specyfików do leczenia różnych dolegliwości, a także przyprawę do potraw.

Olejek eteryczny pozyskiwany jest z liści w procesie destylacji z parą wodną. Zapach olejku jest balsamiczny, zbliżony do eukaliptusowego. Od tego drugiego jest odrobinę „ostrzejszy”. Wyczuwalny jest zapach kamfory. Miejscowej nazwy ravintsara mylnie używa się także do określenia innych drzew kamforowych nie występujących na tej wyspie. Olejek ravintsara pochodzi tylko z Madagaskaru. „Kamfora Madagaskaru” znalazła zastosowanie w dolegliwościach płucnych, zapaleniu krtani, infekcjach wirusowych, grypie. Olejek ten ma właściwości stymulujące układ odpornościowy i oddechowy. Wzmacnia ogólnie pobudzając energię. Olejek ten skuteczny jest także przy opryszcze i półpaścu oraz neuralgiach. Pomaga w bezsenności, depresji i stanach lękowych.Przykłady mieszanek z zastosowaniem olejku ravintsara


Zestaw I – na zapalenie zatok

olejek drzewa herbacianego – 2 krople
olejek eukaliptusowy – 2 krople
olejek ravintsara – 2 krople
olejek mięty pieprzowej – 1 kropla

Mieszankę tę rozpuszczamy w oleju bazowym i 4 razy dziennie wcieramy w czoło oraz okolice zatok.

Wykonując taki masaż musimy zachować szczególną ostrożność! Należy unikać dostanie się olejków do oczu! Jeśli jednak przydarzy się nam takie nieszczęście oczy należy przetrzeć wacikiem nasączonym w czystym oleju roślinnym (np. ze słodkich migdałów). Nigdy nie należy płukać oczu wodą ! Olejki eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie.

Zestaw II – bezsenność, stres, lęk

olejek ravintsara – 5 kropli
olejek lawendowy – 2 krople
olejek petitgrain – 3 krople

Zestaw ten jest zalecany do masażu wzdłuż kręgosłupa.

Zestaw III – Opryszczka

olejek ravintsara – 5 kropli
olejek tymiankowy z linalolem – 2 krople
olejek drzewa herbacianego – 3 krople

Mieszankę tę stosuje się miejscowo po rozpuszczeniu w oleju bazowym.

Zestaw IV – Półpasiec

olejek mięty pieprzowej – 1 kropla
olejek ravintsara – 2 krople
olejek lawendowy – 1 kropla
olejek rumianku rzymskiego – 1 kropla

Mieszanką tą (odpowiednio przygotowaną w oleju bazowym ) nacieramy chorobowo zmienione miejsca 6 razy dziennie przez okres 2 tygodni.


Pamiętajmy, aby olejku ravintsara nie nazywać kamforą, gdyż nią nie jest. Olejek ten często jest mylony z olejekiem ravensara (Ravensara aromatica), który ma inne właściwości.


*Chemiotyp – termin ten oznacza tożsamość biochemiczną olejku eterycznego będącą wynikeim jego analizy laboratoryjnej. Dzięki chemiotypowi możliwe jest określenie aktywnego składnika rośliny i jej ekstraktów aromatycznych. Chemiotyp dotyczy precyzyjnie określonego gatunku, którego skład chemiczny jest zmienny.

Olejek ravintsara godny jest uwagi i rozpowszechnienia. W Polsce jest mało znany.

Szukałam tego olejku w różnych sklepach, znalazłam tylko w Biolanderze.

Wczesną wiosną tego roku bardzo pomógł mi w leczeniu zapalenia oskrzeli.Olejek ravintsara oraz inne do nabycia w Biolanderze

Z moim kodem rabatowym ep-0882 – 5 % taniej!


3 komentarze:

  1. bardzo ciekawy olejek. Nie znałam go wcześniej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jest niesamowity, stosowany dwa razy na dobę po 4 krople na łyżkę miodu postawił mnie na nogi w 40 godzin! Minął nagły katar, apatia, stan podgorączkowy, odzyskałem wigor i dobry sen... Jestem w szoku..

    OdpowiedzUsuń
  3. Wlasnie zazylam trzy krople olejku na lyzeczke miodu. Czekam na efekty :)

    OdpowiedzUsuń

Zostaw ślad po sobie... Będzie mi miło przeczytać. Jeśli chcesz zapytać - pytaj. Chętnie odpowiem.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...