18 marca 2012

Stokrotka na nowo odkrywana w medycynie naturalnej i kuchni ...

Stokrotka pospolita przeżywa swój renesans. Przynajmniej w medycynie naturalnej, bo w ogrodach nadal traktowana jest przez wielu jako uciążliwy chwast.



Dzięki współdziałaniu wielu substancji farmakologicznie czynnych (saponiny, garbniki, gorycze, flawonoidy, śluzy, skłądniki mineralne) stokrotka działa wykrztuśnie i przeciwzapalnie. Bogactwo saponin okazuje się bardzo przydatne w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych. Napar z kawiatów stokrotki hamuje namnażanie się grzybów z rodzaju Candida. Działa także na bakterie Gram + i Gram -. Można go stosować także dla złagodzenia zapalenia oskrzeli. Stokrotka usprawnia usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii, m.in. zdradliwego dla stawów kwasu moczowego.


Herbatka stokrotkowa (napar)
1 łyżka stołowa suchych lub 2 łyżki stołowe świeżych koszyczków kwiatowych i liści stokrotki zalewamy 250 ml wrzątku, zaparzamy 10 minut i odcedzamy. Pijemy 3 razy dziennie po 1 szklance naparu.
Łagodzi on suchy kaszel, wspomaga oczyszczanie się skóry i ułatwia usuwanie z organizmu zbędnych produktów przemiany materii.

Herbatka do stosowania zewnętrznego
Dwa razy mocniejszy napar ze stokrotki można stosować zewnętrznie w postaci kompresów na źle gojące się rany, stłuczenia, zwichnięcia i mniejsze obtarcia naskórka. Kompres taki koi ból i przyspiesza ustępowanie obrzęków i siniaków.

Herbatka na kaszel
Mieszamy po 25 g kwiatów stokrotki pospolitej, fiołka trójbarwnego, pierwiosnka lekarskiego oraz liści babki lancetowatej, zalewamy wrzątkiem, zaparzamy 10 minut i odcedzamy. Przez 3 tygodnie pijemy 3 razy dziennie po 1 szklance tego naparu.


Syrop stokrotkowy
2 szklanki kwiatów, pąków i liści stokrotki pospolitej mieszamy z 1.5 szklanki cukru trzcinowego i pozostawiamy na noc. Powstały płyn zlewamy do butelki i przechowujemy w lodówce (trwałość ok. 3 miesiące). Syrop stosujemy jako środek przeciwkaszlowy, 3 razy dziennie po 1 łyżce stołowej.

Delikatne kwiaty stokrotki, pąki oraz liście z powodzeniem można wykorzystać w wiosennej kuchni.
Stokrotka nie tylko przyozdobi potrawy, dając im piękny i oryginalny wygląd, ale wzbogaci je także w wiele cennych składników. W 100 g mieszanki liści i koszyczków znajduje się 87 mg witaminy C, 600 mg potasu, 190 mg wapnia, 88 mg fosforu, 33 mg magnezu i 2,7 mg żelaza.
Kwiaty i liście stokrotki mają delikatny orzechowy smak.

W niemieckiej kuchni popularna jest zupa z dziewięciu ziół. Wielcy znawcy przyrodolecznictwa, jak Aleksander Humboldt, Johann Wolfgang Goethe, lekarz Wilhelm Hufeland, jak i wielu innych mądrych ludzi było przekonanych, że aby zachować zdrowie, niezbędny jest naturalny tryb życia wsparty zielonymi skarbami przyrody.
Do zupy w dziewięciu ziół można wykorzystać stokrotkę, czosnek niedźwiedzi, pokrzywę, podagrycznik, tasznik, babkę lancetowatą, szczaw zwyczajny, jasnotę białą, portulankę pospolitą.
Rozdrobnione zioła dusimy krótko na oliwie, posypujemy odrobiną mąki, rozprowadzamy niewielką ilością mleka i wywaru z warzyw. Gotujemy 10 minut. Na koniec doprawiamy do sokiem z cytryn, parmezanem, odrobiną kwaśnej śmietany i gałki muszkatołowej.

Pączki stokrotki z powodzeniem mogą zastąpić nam kapary.
2 garście świeżych, nierozwiniętych koszyczków stokrotki posypujemy łyżką soli i pozostawiamy na 3-4 godziny. Po tym czasie dolewamy 125 ml octu, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy 5 minut. Napełniamy „kaparami” małe słoiki i odstawiamy na 2 tygodnie. Po tym czasie są gotowe do spożycia. Wspaniale dekorują jajką, sos musztardowy, potrawy z ryb i warzyw.

Nie patrzmy tej wiosny na trawnikowe stokrotki jako uciążliwy chwast. Mnie samej, póki nie znałam dobrodziejstw tego małego kwiatka, zwanego w średniowieczu solis oculis (słonecznym okiem), przeszkadzał on na wypielęgnowanym trawniku. Odkąd lepiej poznałam stokrotkę pozwoliłam jej zawładnąć trawnikiem. Dla mojego zdrowia i urody. Rozpisałam się o stokrotce i jej walorach zdrowotnych. Na wykorzystanie stokrotki w kosmetykach przyjdzie czas ...


11 komentarzy:

  1. A ja stokrotki uwielbiam i zapewne wykorzystam podane przez Ciebie przepisy. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie mogę się doczekać ciepłej wiosney i czasu kiedy będę zbierać stokrotki. Robię zapasy na całą zimę. Już wkrótcę napiszę jak kożna wykorzystać stokrotki w kosmetyce. Zapraszam do lektury.

      Usuń
  2. A wiesz może kiedy najkorzystniej je zbierać? Ja czekam i zamierzam zebrać wszystkie zielska, ajkie będą do zebrania ;) miętę, stokrotki, pokrzywy, w mojej kuchni zrobi się naturalnie i aromatycznie, już w tamtym roku to planowałam, ale trochę za późno, w tym roku plan musi wypalić ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Stokrotki można zbierać od kwietnia do sierpnia. Najbardziej warościowe są te wiosenne - z maja. Ja zbieram przez cały tek okres. Bo dużo potrzebuję :)

      Usuń
  3. jak pięknie wygląda ta herbatka :) a na następny post o wykorzystaniu w kosmetyce czekam z niecierpliwością :) pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Herbatkę taką można dosłodzić miodem. Jeszcze lepiej działa.

      Usuń
  4. już kiedyś czytałam, że stokrotki są jadalne, następnym razem dorzucę nieco do mojej zupy z kiełków i pokrzywy. Dzięki za pomysły na inne wykorzystanie tych slicznych kwiatuszków :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pozwolę sobie wysnuć tezę, że dawniej ludzie w dużo większym stopniu korzystali z natury. Stokrotkę wykorzytywano kulinarnie i leczniczo już w średniowieczu.

      Usuń
  5. kto by pomyslał, ze zwykła stokrotka taka fajowa;)

    OdpowiedzUsuń
  6. ahh pycha. Natura ma nam tak wiele do zaoferowania:)

    OdpowiedzUsuń
  7. naturalnie.pro/stokrotka-czyli-ksiezna-daisy/

    OdpowiedzUsuń

Zostaw ślad po sobie... Będzie mi miło przeczytać. Jeśli chcesz zapytać - pytaj. Chętnie odpowiem.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...