20 września 2011

O olejkach eterycznych ... słów kilka

           Olejki eteryczne stanowią jedno ze wspaniałych i niewykorzystanych bogactw naturalnych.

W przeciwieństwie do tego co sugeruje nazwa, olejki eteryczne nie zawierają tłuszczu, a więc oleju we właściwym znaczeniu tego słowa. Są one skomplikowanymi mieszaninami kilkudziesięciu do kilkuset związków chemicznych.

Olejki eteryczne są pozyskiwane na wiele różnych sposobów, w zależności od gatunku roślin. Najpopularniejszą metodą jest destylacja z parą wodną. Wśród innych należy wymienić ekstrakcję rozpuszczalnikową, tłoczenie, technikę enfleurage i macerację.


Hipokrates mawiał, że „ sposobem na utrzymanie ciała w zdrowiu jest wonna kąpiel i pachnący masaż każdego dnia”.

Błędem byłoby jednak przeświadczenie, że olejki eteryczne mają do zaoferowania tylko zapach.

Naukowe badania nad właściwościami olejków eterycznych zapoczątkował w latach dwudziestych ubiegłego wieku francuski chemik Rene-Maurice Gattefosse.
To on ukuł termin „aromaterapia”.


Większość olejków eterycznych wykazuje znane właściwości terapeutyczne. Są olejki o właściwościwościach antyseptycznych, bakteriobójczych i przeciwwirusowych. Inne oddziaływują na narządy zmysłów, organy wewnętrzne i wydzielanie hormonów. Część olejków ma właściwości energetyzujące.
Jeśli przygotowujemy się do stosowania olejków eterycznych w celach terapeutycznych sięgajmy po produkty wysokiej jakości, całkowicie czyste.
Ważne jest, aby olejki pochodziły z roślin uprawianych ekologicznie. Mamy wtedy pewność, że pozbawione są szkodliwych substancji chemicznych (pestycydów, herbicydów). Tylko takie mogą być skutecznym lekarstwem do aromaterapii. Obecnie wykorzystuje się około trzystu olejków eterycznych. Ja poznałam ich zaledwie kilkanaście. Niektóre z nich spróbuję przybliżyć.


Dobrej jakości olejki eteryczne kupuję w Biolander.com


I Wy także możecie je nabyć tutaj


Z moim kodem rabatowym ep-0882 aż 5 % taniej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie... Będzie mi miło przeczytać. Jeśli chcesz zapytać - pytaj. Chętnie odpowiem.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...