5 sierpnia 2012

Olej dziurawcowy

Krótki opis dziurawca przedstawiłam w poprzednim poście (klik). Właściwości lecznicze tego ziela znane były już około 2500 lat temu. Znaleziono go w wykopaliskach biskupińskich. Wysoko ceniono go także na Rusi. Uważano, że „leczy 99 chorób”. Carskie ukazy głosiły, że każdego roku Sybiracy musieli dostarczyć po pudzie (16,4 kg) sproszkowanego dziurawca.
Uważni Czytelnicy mojego bloga wiedzą, że jestem wielką admiratorką ziół. Mieszkam na wsi, mam ogród. Jedna jego część to dzika łąka. Porasta ją m.in. … dziurawiec. Mając takie ziele na wyciągnięcie ręki grzechem byłoby nie korzystanie z jego dobrodziejstw.

Zbieram ziele dziurawca, które potem wykorzystuję w opisanej już herbatce dla meteoropatów. Wykorzystuję je także do sporządzenia oleju dziurawcowego.

Potrzebujemy:
ziele dziurawca
dobrej jakości oliwę tłoczoną na zimno
szklane naczynie, najlepiej słoik

Słoik napełniamy luźno pąkami kwiatowymi, świeżo rozwiniętymi kwiatami oraz młodymi owocami. Zalewamy oliwą. Otwarty słoik, przykryty tylko kompresem z gazy, aby mogła odparować woda, stawiamy na trzy tygodnie w nasłonecznionym miejscu. W tym czasie olej przybierze ciemnoczerwona barwę. Następnie filtrujemy przez gazę i napełniamy olejem ciemne butelki. Przechowujemy w chłodnym pomieszczeniu. Olej zachowuje swoje właściwości lecznicze przez dwa lata.


Stosuje się go z powodzeniem przy otwartych ranach, zranieniach, wylewach krwawych, obrzękach. Jako środek kosmetyczny może być stosowany przy szorstkiej skórze. Jest ponadto skutecznym środkiem do nacierań przy bólach pleców, lumbago, rwie kulszowej i reumatyzmie.

Warto mieć go w każdym domu. Dziurawiec jeszcze kwitnie. Może nazbieracie przy okazji następnego spaceru gdzieś za miastem?


12 komentarzy:

  1. Ja może nazbieram u mojej cioci, koło jej domu rośnie tego pełno :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie mogę nigdzie znaleźć tej roślinki a szkoda...bardzo fajny kosmetyk ...świetny pomysł ..:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Suche skaje lasów, łąki i pola, miedze. JA traktuje ten olejek bardziej jako lek.

      Usuń
  3. a ja tak dla odmiany zachęcę Cię do zabawy :) kilka prostych pytań :) więc zostałaś otagowana - http://jagoo-peppermint.blogspot.com/2012/08/tag-liebster-blog-award.html ZAPRASZAM :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Super porada, dzięki;)też jestem fanką "bożej apteki", ale tego sposobu nie znałam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To metoda stara jak świat :) Cieszę się, ze są osoby ceniące "Bożą aptekę"

      Usuń
  5. Ale fajnie, że mieszkasz na wsi i masz taką możliwość hodować sobie na własne potrzeby. Ja czasem zbieram jak mi się uda wyaść daleko od miasta. Muszę się pochwalić, że mam własny zapas suszonego skrzypu i pokrzywy. Bardzo lubię naturalne kosmetyki i leczenie. Gdy to nie pomaga to dopiero idę do apteki. Najpierw odwiedzam zielarski zaprzyjaźniomy slkepik.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pokrzywę też mam :) Skrzypu tylko troszkę. Ja też staram się leczyć starymi , ziołowymi metodami. Fascynuje mnie ta ziołowa wiedza. Dużo jednak jeszcze muszę się nauczyć.

      Usuń
  6. Zazdroszczę mieszkania na wsi.. i już się cieszę na kolejne posty, jeśli tylko będą tak fajne jak ten :) Muszę powiedzieć babci, żeby mi nazbierała dziurawca :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zbieraj z Babcią dziurawiec. Twoja Babcia być może ma problemy ze stawami, albo "łamie ją kościach". Pomaga na to. A i młodym może też się przydać :) Wieś to moje spełnione marzenie, dopiero od kilku lat. Lubię te wszystkie stare, ziołowe sposoby dbania o zdrowie.

      Usuń

Zostaw ślad po sobie... Będzie mi miło przeczytać. Jeśli chcesz zapytać - pytaj. Chętnie odpowiem.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...