17 marca 2012

Stokrotka rosła polna ...

Stokrotka (Bellis perennis), choć niewielka i dość niepozorna, jest jedną z najpowszechniej znanych roślin. Zwykle kojarzy się wszystkim z wiosenną ozdobą ogrodów. To kwiat z czarodziejskiego ogrodu Frei, germańskiej bogini miłości, ogniska domowego i szczęścia. Gdy bogini ta dotknęła stopami ziemi, rośliny zaczynały się rozwijać się, zwiastując nadejście wiosny. Tyle o stokrotce mówi mitologia nordycka.


Naukowa nazwa stokrotki pospolitej pochodzi od łacińskich wyrazów bellus (piękny, miły) i perennis (trwały, całoroczny), ponieważ kwitnie przez cały rok.
Stokrotka wzbudza miłe uczucia. Jest także symbolem czystości i niewinności. Z tego powodu w średniowieczu była poświęcona Matce Bożej.
Stokrotka jest rośliną rozpowszechnioną w całej Europie oraz Azji Mniejszej i częściowo na Bliskim Wschodzie. Rośnie pospolicie na łąkach, pastwiskach, trawnikach. Jest rośliną wieloletnią, ale czasem jednoroczną.


Tworzy rozetę jajowatych liści, z której wyrastają bezlistne łodygi zakończone koszyczkiem kwiatowym. Stokrotka pospolita jest rośliną o niewielkich wymaganiach i bardzo odporną na chłód. Wytrzymuje mrozy do – 15 stopni C. Często kwitnie nawet w zimie. Główne jej kwitnienie przypada na okres od kwietnia do sierpnia. Ten okres jest najlepszym czasem na zbiór jej liści i kwiatów, gdyż właśnie wtedy znajduje się w nich najwięcej substancji farmakologicznie czynnych. Klasyczna medycyna nie wykorzystuje zalet stokrotki pospolitej.

Przyrodolecznictwo zna dobrze jej leczniczą moc. W medycynie ludowej stokrotka była wykorzystywana wszechstronnie. Napar ze stokrotki pobudza przemianę materii, łagodzi przebieg chorób skóry i ułatwia odkrztuszanie śluzu zalegającego w drogach oddechowych. Posmarowanie bąbli po ukąszeniach owadów lub po poparzeniach pokrzywą świeżym sokiem stokrotki uśmierza swędzenie oraz przyspiesza ustąpienie obrzęku i zaczerwienienia.

Stokrotka ceniona była szczególnie w ludowej pediatrii. Pastor Künzle pisał: „Szczyptę stokrotki należy dodawać do każdej mieszanki ziołowej dla dzieci, pomoże ona postawić na nogo dzieci, które mimo dobrego odżywiania nie rozwijają się prawidłowo”.
Dawniej stokrotkę pospolitą uważano za swego rodzaju panaceum. A obecnie? Na nowo odkrywa tę skromną roślinę medycyna i kosmetyka. Do jej zalet jeszcze wrócę ...


3 komentarze:

  1. świetny blog !!! , Na pewno będę zaglądać częściej :) :* obserwujemy ?

    OdpowiedzUsuń
  2. Moze zrób jakis kosmetyk ze stokrotka i zglos sie http://www.ekorodzice.pl/konkurs-diy-na-ekokosmetyki,82,91,1755.html

    OdpowiedzUsuń

Zostaw ślad po sobie... Będzie mi miło przeczytać. Jeśli chcesz zapytać - pytaj. Chętnie odpowiem.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...